יום שבת, 7 במאי 2016

עובד זבל – עובד באשפה חי בארמון

עבודה במשאית זבל
כל בוקר אותו הרעש, משאית הזבל שמעירה אתכם מוקדם בבוקר - דואגת לחסל את שאריות האשפה שהצטברו לכם בבניין, והם פה בשביל לעשות את העבודה - והעבודה אינה קלה כמו שחשבתם, אך ללא ספק היא העבודה הרווחית ביותר שתוכלו להרשות לעצמכם לעבוד בה (ביחס לשעות שבהם תכלס עובדים).

מי הם אותם עובדי זבל?

העבודה במשאית זבל מתחלקת ל-2 תפקידים עיקריים:
  • נהג המשאית
  • אוסף האשפה

בשונה ממה שחשבתם, להגיע לעבוד במשאית אשפה זה לא דרך קומבינה. כל עובדי האשפה הגיעו לעבודה זו דרך עבודה קשה והתמדה. מטאטאו רחובות ועד סחיבת פחים - כשבסוף מגיעים לתפקיד המיוחל.
אין צורך בתארים או אפילו תעודת בגרות, אבל בהחלט צריך נחישות והתמדה (וגם כח נפשי ופיזי עשוי לעזור לכם פה).

נהג המשאית - כדי להיות נהג משאית דבר ראשון שחייב להיות לכם זה רישיון ג'. ומעבר לכך, תפקיד הנהג לרוב יינתן לבעל הוותק הגדול יותר בצוות העבודה. בשל כך, הנהג יהיה גם זה שירוויח הכי הרבה.

אוסף אשפה - אוספי אשפה הם אותם עובדים שעומדים מאחורי המשאית ומחכים לעצירה הבאה לשם איסוף האשפה, וריקונה בתוך המשאית. בשונה ממה שהיה עד לפני עשור שהם היו צריכים להרים בעצמם את הפח הגדול, כיום יש מכונה שעושה בשבילם את העבודה הכל כך קשה הזו. בגלל אופי וצורת העבודה המבישה לפעמים (ובעיקר בגלל הריח "הנפלא" שבוקע מהם) אוספי האשפה מקבלים תוספת בושה לשכר שלהם, והתוספת היא נכבדת ביותר.

כמה זמן בשבוע עובדים?

אם עד לפני כמה שנים העבודה באיסוף אשפה היית רק יומיים עד 3 בשבוע, והיא התפרסה לפי אזורים במהלך השבוע - בשנים האחרונות חל שינוי מהותי בהיקף המשרה של העובדים וכיום העבודה מתבצעת משעה 5 בבוקר עד סביבות השעה 10 ולפעמים 12 בצהריים. ומיד לאחר איסוף האשפה על העובדים מוטלת האחריות של פריקת האשפה וניקוי המשאית משאריות. שינוי זה חל בעקבות חוק של משרד התברואה שמחייב על שמירת ההיגיינה ואיכות הסביבה.

נכון, הם עדיין עובדים פחות ימים בשבוע אך העבודה היא ללא ספק קשה יותר ולפעמים גם מתסכלת.
אך מרבית העובדים נשארים בגלל השכר הגבוה שמוצא להם.

ציפיות שכר

אפשר לומר הרבה דברים על עובדי התברואה במשאית האשפה, אבל על השכר הגבוהה אין פשרות. עובד ממוצא (במשאית זבל) עשוי להרוויח בין 11,000₪ ל-13,000₪ ברוטו בחודש.
אוסף אשפה בעל וותק של למעלה מ-3 שנים מרוויח בסביבות ה-14,000₪ ברוטו בחודש (לא כולל בונוסים ותנאים סוציאליים). נהג משאית לעומת זאת מרוויח בסביבות ה-18,000-20,000₪ ברוטו בחודש וגם זה ללא בונוסים ותנאים סוציאליים.

נכון, העבודה אינה מתאימה לכל אחד, ולפעמים היא עשויה להיות קצת משפילה ולא נעימה. אך ללא ספק היא הרווחית ביותר בהיקף שעות המשרה (ובכלל). אין פה שום קומבינות, בכדי להיות עובד משאית אשפה צריך ניסיון של לפחות שנתיים ובעיקר רצון לעבוד.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

WEWORKFOR

WEWORKFOR
בלוג WEWORKFOR